16/02/2026 • So'nggi yangiliklar
Joriy yil 16- fevral kuni Rishton tumanida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025- yil 19- sentyabrdagi PF–173-sonli “Aholi va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olish tadbirini o‘tkazish to‘g‘risida”gi Farmoni ijrosini ta’minlash maqsadida amaliy o‘rganish tadbiri o‘tkazildi.
Aholi va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olish jarayoni — mamlakat taraqqiyotini puxta va aniq ma’lumotlar asosida belgilashda muhim ahamiyat kasb etadi.
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2026- yilning 1- yanvar holatiga O‘zbekistonda 5 575 ta oilaviy tadbirkorlar faoliyat yuritmoqda.
Milliy statistika qo‘mitasining dastlabki ma’lumotlariga ko‘ra, 2025- yilda respublikadagi barcha toifadagi xo‘jaliklar tomonidan 13,7 mln tonna sabzavot yetishtirilgan.
Aholi va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olish tadbiri mamlakat taraqqiyotini aniq raqamlar asosida rejalashtirishning eng muhim bosqichlaridan biridir.
Farg‘ona viloyati statistika boshqarmasining dastlabki ma’lumotlariga ko‘ra, 2025- yilda Farg‘ona viloyatining ijtimoiy-iqtisodiy holati raqamlarda (o‘tgan yilga nisbatan):
Marg‘ilon shahridagi “Ariq bo‘yi” mahalla fuqarolar yig‘ini yettilik vakillari ham mahalla hududida yashovchi onlayn ro‘yxatdan o‘tmagan fuqarolarni faol ishtirokini ta’minlamoqda.
Aholi va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olish tadbiri — mamlakat taraqqiyotini aniq raqamlar asosida rejalashtirishning eng muhim bosqichidir. Ushbu jarayonning samarasi, avvalo, aholi tomonidan taqdim etilayotgan ma’lumotlarning to‘g‘riligi va to‘liqligiga bog‘liq.
11/02/2026 • So'nggi yangiliklar
Farg‘ona viloyati hokimining 2026 yil 2-fevraldagi 64-01-50-son Farg‘ona viloyatidagi korxona va tashkilotlarda giyohvanldlikka qarshi ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar o‘tkazish yuzasidan reja-jadval ijrosini ta’minlash maqsadida joriy yilning 9-fevral kuni Farg‘ona viloyati statistika boshqarmasi xodimlari ishtirokida seminar tashkil etildi.
2025-yil yanvar- dekabr holatiga, Uchko‘prik tumani bo‘yicha qishloq, o‘rmon va baliqchilik xo‘jaligi mahsulotlari hajmi 2 819,2 mlrd so‘m miqdorida qayd etildi.
Yurtimiz bo‘ylab mumtoz adabiyotimizning yirik vakili – buyuk shoir va mutafakkir, davlat va jamoat arbobi Alisher Navoiy tavalludining 585 yilligiga bag‘ishlangan ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar bo‘lib o‘tmoqda. Xususan, joriy yilning 9-fevral kuni Farg‘ona viloyati statistika boshqarmasi xodimlari ishtirokida ma’rifiy tadbir tashkil etildi.
Farg‘ona viloyati statistika boshqarmasi bergan ma'lumotiga ko‘ra, 2024- yilning yanvar-dekabr oylariga nisbatan (13 838,5 ming so‘m) 2025- yilning mos davrida aholi jon boshiga ko‘rsatilgan bozor xizmatlari hajmi 3 314,4 ming so‘mga yetdi.
Ulugʻ ajdodimiz Alisher Navoiyning bebaho ijodiy va ilmiy merosi nafaqat xalqimiz ma’naviyati, balki jahon adabiyoti, milliy madaniyatimiz hamda adabiy-estetik tafakkur taraqqiyotida beqiyos o‘rin egallaydi.
Bugun “mahalla yettiligi” vakillari tomonidan aholi va qishloq xoʻjaligini roʻyxatga olish ishlarida
Bugun “mahalla yettiligi” vakillari tomonidan aholi va qishloq xoʻjaligini roʻyxatga olish ishlarida.
Farg‘ona viloyati statistika boshqarmasida qabul qilingan qonunchilik hujjatlari va 2026-yil 28-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 32-son qarori o‘rganilmoqda.
2025- yil yanvar-dekabr oylarida viloyatning tashqi savdo aylanmasi (matnda TSA) 2 668,4 mln AQSH dollariga yetdi va 2024- yilning yanvar-dekabr oylariga nisbatan 497,0 mln AQSH dollariga yoki 22,9 % ga ko‘paydi.